tren

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN CNC TEZGAH SEÇME REHBERİ

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN CNC TEZGAH SEÇME REHBERİ

İmalat sektöründe CNC makinelerin artık neredeyse her üretim aşamasında ve hassas işleme teknolojisi gerektiren tüm üretim süreçlerinde aktif olarak kullanılması çok farklı amaçlara yönelik birçok modelin ortaya çıkmasına yol açtı. Eğer bir CNC makineye ihtiyaç duyuyorsanız ve yatırımınızı en iyi şekilde sonuçlandıracak piyasa araştırmanızı yapmaya nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız ETASİS ekibinin sizler için özel olarak hazırladığı bu rehber tam size göre.

1. İyi bir araştırma yapın.

CNC makinesi satın alırken yapılan en büyük hatalardan biri enerji tasarrufuyla ilgili yeterince iyi araştırma yapmamaktır. Yatırımınızdan en iyi şekilde faydalanmak için piyasadaki modelleri kıyaslarken mutlaka üreticinizden enerji tasarrufu hakkında bilgi isteyin. Enerji tasarrufu konu seri üretime gelince önemli bir konudur: ilk başta ayrılan sermaye düşük gözükse de zamanla işletme maliyetiniz gözle görülür şekilde artabilir. Enerji tasarrufu, üretim sahanız için gözardı etmemeniz gereken bir konudur. Etasis olarak tüm kontrol ünitelerimizde optimum işleme süresine uygun parametre ayarlarımızla süre ve enerji tasarrufunu garantiliyoruz.

2.  Üretim sürecinizi iyi planlayın.

Üretim sürecinizle ilgili bazı temel bilgileri mutlaka CNC üreticinizle paylaşın.

  • Üretmeyi planladığınız iş parçası miktarı
  • İş parçalarının geometrisi
  • İş parçalarının çeşitliliği
  • Parçaların işleneceği boyutta gerekli olan minimum hassasiyet

gibi bilgileri üreticinizle paylaşmak üretim sürecinize özel bir makine bulmanızı çok fazla kolaylaştıracaktır.

Yeni Başlayanlar için CNC Tezgah Seçme Rehberi 2

3. Eksen sayısına doğru karar verin

Yanlış eksen seçimi yatırımınızın maliyetini en az %20 arttıracaktır.Üretiminizi planlarken mutlaka eksen ayısına doğru karar verin, üretiminiz arttığında veya çeşitlendiğinde ekstra eksenle çalışmanız gerekirse üretim sahanızı bu duruma uygun bir makine modeli seçerek hazırlayın. Etasis’in ETAMILL serisindeki tüm dik işleme modelleri 4.eksenle çalışmaya uygundur. MH Torna serilerindeki tüm modeller C eksenle çalışmaya uygundur.

4. İş güvenliği, iş güvenliği ve tekrar iş güvenliği.

Üretim sırasında çarpma, takımların zarar görmesi vb. durumlarda operatörlerin iş güvenliği için gerekli önlemlerin tezgah tarafından otomatik olarak alındığı bir model seçtiğinizden emin olun. Herhangi bir aksilikte CNC tezgahın tüm sistemleri ani olarak durdurulabilir olmalıdır. Makinenin acil durumlarda ulaşılması gereken tuşları operatörün hızla müdahale edebileceği bir menzilde olmalıdır.

5. Kontrol ünitesi seçiminizi şansa bırakmayın.

Satın almayı planladığınız tezgahın piyasada iyi tanınan bir kontrol ünitesi olduğundan emin olun. ETASİS bünyesinde üretilen tüm CNC makinelerde Fanuc, Siemens ve Mitsubishi kontrol üniteleri seçenekleri bulunmaktadır.

6. Yeni teknolojilere adapte edilmiş bir model seçin.

Özellikle üretiminiz daha karmaşık iş parçalarına dayanıyorsa değerli zamanınızı harcamayın, yatırıma dönüştürün. Standart üretimimizde tüm CNC tezgahlarımızı yeni bir Fanuc teknolojisi olan Smart Adaptive kontrol kullanıyoruz. Smart Adaptive kontrol, spindle sıcaklığı gibi parametreleri göz önünde bulundurarak ilerleme hızını optimize eden bir CNC teknolojisidir.

7. Üreticinizle tanışın.

Üreticinizle tanışarak üretiminizle ilgili temel bilgileri -2. Madde- üreticinizle paylaşarak mutlaka profesyonel yardım alın. Unutmayın, yatırımınızdan maksimum verimi almak için yaptığınız yatırımın sürdürülebilir olması gerekir. Bunun için CNC tezgah almayı planladığınız firmanın eğitim, teknik destek, hızlı yedek parça temini ve bakım hakkında yetkin olduğundan emin olun.

01.12.2021
2.062
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Etasis Müşteri Temsilcisi
Etasis Müşteri Temsilcisi
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?